A Wado-Ryu Karate története

Hogy kezdődött az egész

A Wado-Ryu Karate története
A Wado-Ryu Karate a japán harcművészetek (Shindo Yoshin Ryu Jujitsu) és az okinawai karate kombinációja. Otsuka Hironori Sensei (1892-1982) fejlesztette ki.


Otsuka Sensei először dzsudzsiciban edzett édesanyja nagybátyja, Ebashi Chojiro vezetésével. Ezután Nakindama Tatsuaburo Sensei vezetésével a Shindo Yoshin Ryu Jujitsut tanulmányozta. Mielőtt Otsuka Sensei 1922-ben megkezdte a karatékák képzését Funakoshi Sensei-nél, Nakayama Tatsuaburo Sensei engedélyt adott neki a Shindo Yoshin Ryu Jujitsu tanítására. Funakoshi Sensei mellett Mabuni Sensei és Motobu Sensei is tanította karatézni.

 
1934-ben Otsuka Sensei megalapította a Wadokai Egyesület elődszervezetét, a Dai Nippon Karate Shinko Karubut. 1934-et a Wado-Ryu-Karate megalapításának évének lehet tekinteni. 1938-ban a wadokaratét önálló stílusként regisztrálták a Dai Nippon Butokukai-ban. A következő években - a második világháború alatt - Japánban a harcművészetek oktatása nagyrészt egyhelyben toporgott.
 
A második világháború után Japánban az összes karate stílust egyesítették a JKF (Japán Karate Szövetség) megalakításával. A Wadokai 1967 óta az egyik legfontosabb szervezet. 1981-ben, Otsuka Sensei röviddel a halála előtt, Otsuka Sensei lemondott nagymesteri posztjáról, és fiát, Jiro-t nevezte ki utódjának. Ugyanebben az évben, nem sokkal apja halála előtt, II. Otsuka elhagyta Wadokai-t és megalapította a Wado-Ryu Renmei-t. 1989-ben a Suzuki Tatsuo Sensei egy másik szervezetet alapított, a Nemzetközi Wado-Ryu Szövetséget.

 

Mit jelent a "Wado-Ryu"
wa = béke, harmónia
dô = út, filozófiai értelemben
ryû = stílus

Otsuka Sensei

Otsuka senseinek, a Wado-Ryu alapítójának saját elképzelései voltak a harcművészetekről. Elsősorban kiküszöbölt minden nagy horderejű mozdulatot, lerövidítette az állásokatt és megváltoztatta azokat a technikákat, amelyek nagy energiával jártak. Mindezeket a technikákat olyan mozgásformákká alakította át, amelyekben a gazdaságosság lehetséges volt a maximális hatékonyság elérése érdekében. Azt mondják, hogy az idős emberek mozgásmintáit tanulmányozta, és összefüggést talált az ész és a hatékonyság között. Ezen elv szerint a Wado-Ryu-ban a fő hangsúly a kitérő  (középső) mozgására helyezik  Ennek a megfontolásnak az eredménye egy harcművészet, amely a Tai Sabaki (yokeru koto) sokféle formáját tartalmazza. A Wado-Ryu mozgások sokkal szűkebbek, mint például Shotokanban, kevésbé közvetlenek és hangsúlyozzák a kitéréseket. A Wado-Ryu-ban sok párhuzam ot találunk az Aikidóval,a Jiu Jutsu-val és a Kendóval.

Technikailag a Wado-Ryu három alapelv alkalmazásán alapul, a testtartás megváltoztatásán, a testtömeg megváltoztatásán és a technika használatán.Mint már említettük, különös hangsúlyt fektetnek a kitérő mozgásra. Itt megkülönböztetünk három alapvető szabályt a stíluson belül:

nagasu = hagyja, hogy folyjon, inasu = kitérjen és noru = menjen végig .
A kitérést szinte mindig pontos ütés (atemi) kíséri egy létfontosságú ponton

 

Jelentkezés edzésre

KEDVES  SPORTSZERETŐ ÉRDEKLŐDŐ!
KÉRLEK TÖLTSD KI AZ ÜRLAPOT, AKÁR KEZDŐ, AKÁR HALADÓ KARATÉKA VAGY, TAPASZTALD MEG, HOGY A KARATE NEM CSAK MOZGÁS ÉS ÖNVÉDELEM, HANEM SZELLEMI, TESTI ÉS LELKI FELTÖLTŐDÉS EGYBEN. EBBEN AZ EGYESÜLETI CSALÁDBAN ÖRÜLÜNK, HA AZ ÉRDEKLŐDÉSEDDEL MEGTISZTELSZ MINKET.

AZ ÜRLAP KITÖLTÉSVEL CSAK NYERHETSZ ÉS MÁRIS ELINDULTÁL AZ ÖSVÉNYEN...

 

 

Cookie beállítások
A böngészőjében cookie-kat (adatfájlokat) tárolunk a felhasználói élmény javítása érdekében. További információk
Kosár tartalma
Ingyenes kiszállítás
Ingyenes kiszállítás
Tovább a kosárhoz